Nanošenje dezodoransa

Ne koristi ove dezodoranse. Točka.

Prije par tjedana bila sam u Amsterdamu i, na moju veliku žalost, ostala bez svog uobičajenog dezića zadnja dva dana puta. Totalno nepromišljeno sam odlučila da nema smisla kupovati neki drugi dezodorans kad me doma čeka moj. Pogotovo jer smo u našem Airbnbu imali na raspolaganju dezić jednog popularnog brenda. Neću imenovati, ali riječ je o gigantskom divu iz industrije njege kože.

Nakon samo dva dana korištenja tog „besplatnog“ dezića, moji pazusi su doslovno vrištali. Ja s njima. 

Svrbež, crvenilo, neugoda. Fotku sam vam ostavila ispod teksta – jer tko ne vjeruje, neka vidi. Nisam mogla obući ništa što dodiruje kožu bez da se ne češem svake 3 minute kao majmun. Doslovno i figurativno. 🐒

reakcije kože na drogerijski dezodorans

Zašto mi se to dogodilo?

Zadnje četiri godine koristim isključivo naš Hygea prirodni premium dezodorans i moja se koža, a posebno limfa, totalno odviknula od klasičnih drogerijskih proizvoda. Čak i od onih prirodnih jer se u njima krije jedan jeftini sastojak o kojem ću nešto kasnije. 

Uglavnom,  sad mi tijelo vrlo jasno i brzo pošalje „Ne, hvala“  reakcije i pokazuje to kroz iritacije, potkožne kvržice i osip.

I nije mi ovo prvi put. Prije nego smo razvili Hygeu, ovakvi incidenti su bili... pa, češći nego što bih voljela. Srećom, već znam što mi pomaže – to ću ti ostaviti na kraju posta. Ali prvo – ajmo razjasniti zašto se ovo događa.


Hoće li se ovo dogoditi svakome? 

Neće, ALI osjetljivost kože sve je češća pojava u žena reproduktivne dobi, a tako tvrde i znanstvena istraživanja. 

Naime, promjene u razinama hormona tijekom menstrualnog ciklusa i (peri)menopauze navode se kao jedan od faktora koji izazivaju pojačanu osjetljivost kožu.

Ako ti se i upali i najmanja lampica kad vidiš kako tvoja koža reagira na određene kozmetičke  proizvode – poslušaj ju.*

 Jer ono što nanosimo na kožu, u 95% slučajeva završi i u nama.

Bolni pazuh dezodorans

Što sve trebaš znati kod kupovine dezodoransa?

Dezić iz Amsterdama koristila sam manje od 40 sati, a sastav mu je bio prava bomba. Ne u pozitivnom smislu.

Prvo što mi je upalo u oči bio je eugenol – spoj koji se u kliničkim istraživanjima pokazao kao citotoksičan, što znači da ima štetno djelovanje na stanice. Drugim riječima, utječe na zdravlje na razini na kojoj ne bismo to smjeli ignorirati.

Osim eugenola, sastav je bio krcat alkoholom i sintetskim parfemima. Kombinacija koja garantira isušivanje kože, pojačanu osjetljivost i neugodne reakcije. To je nešto što bi stvarno trebalo biti isključeno iz proizvoda koje nanosimo direktno na kožu – posebno na područje kao što su pazusi koji su usko vezani s našom limfom.

 

Loš sastav drogerijskog dezodoransa

 

Jesu li prirodni dezodoransi rješenje? I zašto veliko NE sodi bikarboni u sastavu?

E tu dolazimo do jedne od najčešćih zamki. Naime, preko 90% prirodnih dezodoransa na tržištu sadrži sodu bikarbonu. Na prvu zvuči odlično – prirodna je, jeftina, neutralizira mirise. Ali postoji kvaka.

Soda bikarbona ima pH oko 9, što znači da je lužnata, dok naša koža prirodno ima pH oko 5 – što je kiselo. Taj disbalans s vremenom narušava zaštitnu barijeru kože. 

Ne mora se javiti odmah, već s vremenom, ponekad čak i nakon mjeseci (ili godina) korištenja proizvoda sa sodom.

Rezultat su crvenilo, osip, svrbež, pa čak i povećana osjetljivost na sunce. Dugotrajna upotreba sode ispod pazuha može dovesti i do problema s limfnim protokom jer se takve tvari talože u limfi i usporavaju njezin rad.

I da, ako se pitaš – sve to se događa na jednom od najosjetljivijih dijelova tijela, gdje je smješteno mnoštvo limfnih čvorova, tik uz grudi.

 

Utjecaj dezodoransa na limfu

 

Koje sastojke izbjegavati?

Jedna stvar koja me posebno ljuti kao malog proizvođača – i osobu koja plaća klinička ispitivanja da bi s ponosom mogla reći što je u svakom proizvodu – je kada brendovi ne objave cijeli sastav proizvoda (Tzv. INCI) na svojoj web stranici. Ako to ne rade, odmah znaj da nešto nije u redu, dakle dodatni red flag.

Osim toga, u sastavu trebaš paziti na sastojke poput eugenola, citronelola, hexyl cinnamala, linaloola... Sve su to parfemske komponente koje su EU regulative izdvojile kao najčešće alergene. Reakcije na njih mogu biti blage, ali i ozbiljne – od crvenila i svrbeža do dermatitisa i alergijskih osipa. To nažalost nisu jedine parfemske kompomenete koje su kritične za korištenje: cijeli popis pogledaj ovdje

Osim toga, sastojci poput parabena, uree, pa čak i talk su već dugo na crnoj listi. Talk je osobito problematičan jer u nekim slučajevima može sadržavati tragove azbesta, koji je kancerogen. Čak i talk bez azbesta nije bezopasan – dovoljno je da se taloži u tijelu i pravi dugoročnu štetu.

Soda bikarbona dezodorans

A koji dezodorans onda kupiti?

Mogu ti reći ovo – nije normalno imati gnojne prištiće, kvržice, kuglice i druge tvorevine ispod pazuha. To ti govorim iz vlastitog iskustva. 

O ovome svemu sam počela intenzivnije razmišljati kada sam ostala trudna. Tražila sam nešto stvarno sigurno – bez parabena, bez mirisa, bez sode, bez kemije – i da stvarno djeluje.

Nisam to našla. I zato smo stvorili Hygeu.

Hygea je premium prirodni dezodorans u obliku spray mista. Osmišljen je tako da eliminira neugodne mirise, pruža osjećaj svježine, njeguje kožu, a sve to bez ijednog sastojka koji bi dugoročno mogao štetiti. Sigurna je za trudnice i dojilje, veganska, i ono najvažnije – učinkovita.

Probala su je, sada već na tisuće žena i odluka je gotovo jednoglasna - Hygea mijenja živote 🙂

 

Hygea premium prirodni dezodorans

 

A što ako ipak dezić nije problem?

Ponekad, unatoč svemu, dezić ne pomogne. Kroz rad s ljudima naučila sam da uzrok ponekad nije u proizvodu, već u samom organizmu .

Osobito nama ženama, hormonalni disbalans često za posljedicu stvara pojačano znojenje i pojavu jačih neugodnih mirisa (žene u postpartumu, perimenopauzi, trudnice, žene s poremećajem rada štitnjače…) 

Također, jetra koja ne radi kako treba (npr. masna jetra, povišeni jetreni enzimi) može utjecati na jače znojenje i neugodan miris. 

Ako koristiš kvalitetan proizvod, a svejedno imaš problem – vrijedi provjeriti unutarnju sliku tijela.

Osim toga, ako si godinama koristila antiperspirante i klasične deziće, tvojem tijelu treba vremena da se navikne na prirodan ritam (i to onaj bez sode bikarbone). Nekad i nekoliko tjedana. Tu može pomoći detox – jetre, bubrega, ali i detox pazuha pastom od zelene gline.

 

Hygea prirodni dezodorans reviewKorištenje drogerijskod dezodoransa iskustva

 

Što napraviti kad šteta već nastane?

Iz prve ruke znam da Vulvalicious djeluje. 

Nakon situacije u Amsterdamu, naredna tri dana mazala sam pazuhe isključivo njime. Nisam koristila nikakve agresivne gelove ni sapune, samo običnu vodu kako dodatno ne bih iziritirala kožu. Svako jutro i svaku večer obilato sam nanosila Vulvalicious ispod pazuha. Iskreno, riskirala sam da smrdim – ali to mi je bilo potpuno nebitno. Zdravlje kože mi je u tom trenutku bilo jedino važno.

Već nakon tri dana – sve, ali baš sve, je prošlo. Crvenilo, svrbež, napetost kože. Kao da se ništa nije dogodilo.

Vulvalicious Biljkoljupka

Važno je da u takvim situacijama izbjegavaš bilo kakve dodatne iritanse. Nikakvi parfumirani gelovi, nikakvi piling uređaji – samo blago i umirujuće. Ako imaš pri ruci hidrolat hamamelisa ili prave lavande, to može dodatno pomoći jer djeluju protuupalno i umirujuće na kožu.

 

Zaključak?

Tvoje tijelo zna. Ako ti nešto ne paše – vjeruj mu. I ne zaboravi: zdravlje kože i zdravlje cijelog organizma idu ruku pod ruku. I zato pazimo što stavljamo na sebe – jer u velikoj mjeri, to postaje i dio nas. Osobito ako je riječ o osjetljivom području grudi 🤎

 


*
Izvor: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27873738/

O autorici

Martina Tuta, klinički fitoterapeut i vlasnica Biljkoljupke

Biografija