Postoji to neko ljekovito bilje koje je podjednako drago i muškom i ženskom rodu, odraslima i djeci.
Jednostavno, na prvu osvaja svojim mirisom, aromom i čarobnim okusom.
E, takva je limunska verbena. Glavom i bradom.
Ne, nije riječ o limunskoj travi, niti o limeti, niti o cejlonskoj citroneli.
Limunska verbena je priča i svijet za sebe, a njena pradomovina je Južna Amerika.
Na našem se tlu možda najbolje udomaćila kod susjeda Talijana i to osobito na južnom dijelu talijanske čizme, gdje već stoljećima slovi kao dobro čuvani, tajni sastojak ukusnog likera limoncella.
No, o limoncellu nekom drugom prilikom, jer ova biljka ima pregršt ljekovitih sastojaka da bi ostalo sve samo na iću i piću.
Naime, ovo je prva tinktura u kolekciji Biljkoljupke koju sam namijenila ponajviše – djeci.
Zašto baš njima?
Prvenstveno, inspirirala sam se svojim nećacima (6 i 8 godina) koji često muku muče sa lošom probavom. Bilo da je riječ o zatvoru, dijareji, plinovima, napuhnutom i bolnom trbuščiću, pa čak i hemoroidima, svako malo neka muka po probavi.
Mnogo je biljaka koje tu mogu pomoći, poput stolisnika, divljeg mažurana, čak i encijana, no sve su to biljke za koje osobno smatram kako djeci mogu biti preteške i time dodatno opteretiti njihov mladi i nepotpuno razvijeni probavni sustav.
Tu je, naravno, i dobra stara kamilica koja je uvijek dobar izbor.
No, što ako dijete neće piti čaj? Moji ga neće nacrtanog vidjeti.
Upravo u tom trenutku, na scenu stupa limunska verbena!
Vrlo nježnog karaktera, ova ljekovita biljka pomoći će kod raznolikog spektra probavnih smetnji, a usput će lagano smiriti dječju nervozu kroz djelovanje na centralni živčani sustav.
Osim toga, suvremena fitoterapija preporučuje konzumiranje limunske verbene kao pomoć kod oporavka mišićnog tkiva uslijed jakih fizičkih napora, tako da je slobodno mogu koristiti i vaši mali sportaši i sportašice.
Mame bi mogla razveseliti činjenica da posljednja istraživanja govore u prilog pozitivnim učincima limunske verbene u smanjenju tjelesne težine, obzirom da polifenoli u biljci povoljno djeluju na osjećaj gladi.
Stoga, drage mame biljkoljupke, slobodno vašim klincima ukradite koju kapljicu ove bezalkoholne tinkture slatkastog okusa.
Djeca će je voljeti piti jer ih podsjeća na slatkiš, a mame…pa, javite mi same vaše dojmove 🙂